آدرس
مشهد - میدان ده دی - نبش رازی 2 - مجتمع بین المللی طلا و جواهر نفیس
شماره تماس
05138588488 / 05138580919
ساعات کاری
9 صبح الی 14 بعدازظهر / 17 عصر الی 21 بعدازظهر

بهترین طراحان ایران در حوزه طلا و جواهر

۲ مرداد ۱۴۰۳ 433 بازدید بدون دیدگاه
مقدمه

هنر جواهرسازی ریشه های عمیقی در تاریخ ایران دارد. از ریتون ها و جام های زرین گرفته تا زیورآلات و اشیای ارزشمند دیگر که در طول تاریخ ایران پیش از اسلام ذکر شده است. از نمونه‌های دیگر می‌توان به تاج‌های شاهان هخامنشی، تاج تخت تقدیس از دوران ساسانی و ظروف طلایی خسرو دوم اشاره کرد. همه آنها یک چیز را منعکس می کنند: ایران در طول تاریخ غنی خود صنعتگران ماهر بسیاری را دیده است. در عهد ساسانیان هنر جواهرسازی شکوفا شد. مانند بسیاری از رشته های هنری دیگر. پیچیدگی و کیفیت سکه ها، جواهرات و زیور آلات ساسانی گویای خود است. در عصر صفوی، صنعتگران ایرانی در ساختن ریسمان های طلا مهارت داشتند، زیرا می توانستند با استفاده از شمش طلا به وزن تقریباً 5 گرم (با ابزار آهنی) 41 اینچ ریسمان طلا تولید کنند. این رشته که به نازکی سر سنجاق بود به دور دوک می چرخید و بسیار محکم بود.


گوهربین :

 

200 سال پیش در زمان ناصرالدین شاه قاجار نامی در صنعت جواهرسازی پدیدار شد که از آن زمان تاکنون باقی مانده است. حاج محمدمهدی جواهری در زمان خود از بازرگانان مشهور بود و نقش بسزایی در توسعه صنعت طلا و جواهر داشت. او بسیاری از سنگ‌های قیمتی و جواهرات نفیس را از هند، عمان، بحرین، تانزانیا و بسیاری از کشورهای دیگر به تهران آورد. حاج محمدمهدی نه تنها تاجر، بلکه طراح نیز بود. او به فنون و ترفندهای جواهرسازی نیز آشنا بود. او با شور و شوق بی‌نهایت و ایده‌های درخشان تصمیم گرفت در بازار قوام‌الدوله تهران مغازه‌ای باز کند که هنوز باقی است. او پسرانش را فرستاد تا از استادان این حرفه بیاموزند تا بتوانند در تجارت بهترین شوند. حاج محمدمهدی در اواخر عصر قاجار از دنیا رفت. فرزندان او که جواهرسازان متخصص بودند، مغازه پدر خود را گسترش دادند.
مرتضی جواهری فرزند حاج محمد مهدی تصمیم گرفت میراث پدرش را ادامه دهد و به یکی از تجار و هنرمندان مشهور زمان خود تبدیل شد. و حاج محمود گوهربین بود که راه پدر (مرتضی جواهری) را در پیش گرفت .
مدیریت برای او طبیعت دوم شد و باید گفت که او یکی از موفق ترین مدیران 60 سال گذشته است. مفهوم اولین مرکز خرید طلا و جواهر در تهران متعلق به او بود.. در سال 1368 دار فانی را وداع گفت. ساخته های او، حتی پس از گذشت سال ها، برجسته است. اگر ادعا کنیم بسیاری از دستاوردهای این صنعت چه در ایران و چه در خارج از ایران حاصل تلاش و اندیشه محمود گوهربین است، چیزی جز حقیقت نیست. او معتقد بود که باید به‌جای پول به دنبال هنر باشد و هنر را این‌گونه تعریف می‌کرد: «خلق چیزی از هیچ».
کوروش گوهربین فرزند (محمود گوهربین) که در چنین خانواده ای پرورش یافته بود، از سنین پایین به گوهرشناسی و جواهرسازی علاقه داشت. او حدود 60 سال است که در این تجارت فعالیت می کند.
کوروش گوهربین و برادرش (داریوش گوهربین) در سال 1354 در تهران، خیابان طالقانی، کارگاه و فروشگاه مستقلی راه اندازی کردند و در سال 1359 تصمیم گرفت تا با روش های نوین جواهرسازی در رشته خود آشنا شود. بنابراین، او به ایالات متحده آمریکا سفر کرد و دوره هایی مانند “سنگ شناسی”، “طراحی جواهرات” و “ساخت جواهرات” را در موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) گذراند. در حین تحصیل در آنجا علاوه بر آموختن از استادان خود، گاهی برخی از روش های شخصی خود را به مربیان خود آموزش می داد!
کورش گوهربین نیز مانند پدرش بر حفظ میراث خانوادگی اصرار داشت، بدین ترتیب به ایران بازگشت و کارگاه و فروشگاه جدیدی در خیابان ونک تهران افتتاح کرد. این بزرگترین گالری جواهرات ایران است و ساخت آن 4 سال به طول انجامید.
در سال 1380 به دلیل علاقه ای که به صنعت طلا و جواهر داشت تصمیم به عضویت در اتحادیه طلا و نقره و جواهر تهران گرفت و به مدت 9 سال ریاست اتحادیه را بر عهده داشت. او برای گسترش اتحادیه تلاش زیادی کرد زیرا معتقد بود که طلا و جواهر 7000 سال است که در ایران وجود دارد و این صنعت باید یک بار دیگر رونق بگیرد. وی همچنین معتقد بود که محصولات ایرانی باید در اولویت قرار گرفتن محصولات خارجی باشد.
او مفتخر است که فرزندانش نیز در این صنعت متخصص هستند و مطمئن است که فرزندانش نیز همان راه پیشینیان خود را طی خواهند کرد و هر آنچه را که آموخته اند به نسل آینده منتقل خواهند کرد.
دیدگاه برند گوهربین این است که جواهرات یک هنر است و هر اثر هنری بزرگ با عشق و علاقه خلق می شود.


آناهیتا گیتی :

 

آناهیتا گیتی استاین معمار و جواهرساز ایرانی متولد ایران و بزرگ شده آلمان، انگلستان و در نهایت ایالات متحده آمریکاست. او که سال‌ها در نیویورک به حرفه معماری مشغول بوده، چند سالی است که مهارت، تجربیات شخصی متنوع و میراث کهن زادگاه خود در طراحی و ساخت جواهرات مجسمه گون به کار گرفته است.
او در رابطه با طراحی‌های خود می‌گوید : «زیبایی شناسی کارهای من مطالعه تضاد میان زوایای ظریف و نرم و منحنی‌های دارای زوایای تند و ساخت یافته است». خطوط، منحنی‌ها، زوایا، سایه و رنگ و نور در طراحی جواهرات برند آناهیتا نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. نقوش و موتیف‌های هنر و معماری ایران باستان و بسیاری از مکان‌هایی که او در آنها زندگی کرده نیز بسیار طراحی‌های او را تحت تاثیر قرار داده است.
او می‌گوید: «سعی می‌کنم در محدوده زبانی قرار بگیرم که الهام‌بخش من است، فرم‌های مجسمه گون نرم و تندیس وار هنر نو «Art Nouveau» و همچنین شمال آفریقا بسیار مورد علاقه و الهام بخش من بوده است.»
یکی دیگر از مشهورترین جواهرات این طراح گوشواره های یشم بریولیت زرد است. آناهیتا گیتی در مورد استفاده از سنگهای یشم و عقیق می گوید : اولین بار که چشمم به عقیق بریولیت افتاد عاشق آن شدم، سنگی با سایه های رنگی و متنوع و درخشش طلایی رنگ که چشم هر ببیننده ای را به خود جلب می کند.


دفتر طراحی این بانوی ایرانی در شیکاگو قرار دارد و خودش نیز ساکن نیویورک است. گفتنی است که خانم گیتی پس از به دنیا آمدن اولین فرزندش از حرفه معماری به سمت جواهرات حرکت کرد و در این زمینه نیز توانست به موفقیت های زیادی دست پیدا کند. او در این رابطه می‌گوید: «من عاشق ایده فرایند خلاقانه حرکت قلم بر روی کاغذ و تولید و خلق محصول در کمتر از یک ماه هستم، من به مقیاس در طراحی بسیار علاقه‌مند هستم و معتقدم که جواهرات هنر پوشیدنی است.»
یکی از زیباترین و خلاقانه‌ترین جواهر مجموعه جدید او، گردنبند با شیشه کریستال است که با الماس و یاقوت پر شده است.


ایده طراحی این گردنبند از جنگجویان باستان الهام گرفته شده که در هنگام رفتن به میدان جنگ ظرف کوچکی به عنوان «اشک دان» به همسر خود هدیه می‌کردند که اگر در هنگام بازگشت از پیکار با اشک پر شده بود نشانی از عشق و علاقه بوده است. آناهیتا در مجموعه خود هر قطعه را به عنوان یک کل طراحی کرده و کمتر از مونتاژ و سر هم کردن قطعات مختلف بهره گرفته شده است.
سنگ ماه و لابرادوریت از دیگر سنگ‌های مورد علاقه این طراح خلاق ایرانی است. الهام از عرفان و فضاهای اینچنین در گردنبند مارگون او با الهام از باغ عدن در هنگام غروب نیز از دیگر جواهرات زیبای این مجموعه است.
چهره‌های مشهوری چون کریستین بل، سارا درو گریز و البته بسیاری از بازیگران سریال محبوب «بازی تاج و تخت» نظیر لینام هیدی یا همان «سرسی لنیستر» مکار، سوفی ترنر و شخصیت «سانسا استارک» و البته امیلیا کلارک یا همان «دنریس تارگرین» محبوب و در کل طراحان لباس این مجموعه از طرفداران این طراح ایرانی هستند، پس بهتر است با مرور دوباره این مجموعه تلویزیونی از استفاده جواهرات این هنرمند ایرانی کمی بیشتر به استعداد ایرانی افتخار کنیم.

جواهری مظفریان :

 

بیش از یک قرن و نیم است که نام مظفریان بر پیشانی صنعت طلا و جواهر در ایران می‌‏درخشد. این نام در هزار و سیصد و پانزده هجری به منوچهر رسید. او که فرزند ارشد مرتضی مظفریان است و قدر این نام را به درستی می‌‏شناسد، همت گماشت که مایه سربلندی این اسم و افتخار این رسم باشد. منوچهر مظفریان در دستان زبردست پدر پرورش یافت و فوت و فن گوهرشناسی را در بازار بزرگ تهران آموخت. او سال‌‏ها بزرگترین نمایشگاه مظفریان، در چهارراه لاله ‏زار تهران، را اداره کرد و در سال هزار و سیصد و شصت هجری، گزیده‌ه‏ای از بهترین‌های خود را در هتل هیلتون (استقلال) تهران گرد هم آورد. زمان گذشت و نسل جدیدی از مظفریان‌‏ها به گالری محمد راه یافتند. محمدرضا و محمدعلی مظفریان فرزندان منوچهر، آداب زر را از پدر فرا گرفتند و در آغازین روزهای جوانی، گوهرشناسی پیشه کردند. اما زمانه بر نسل آن‌ها به گونه‌ه‏ای دیگر بود. گویی تحولی رخ داده بود. تمایلاتی دیگر. باورهایی نو. مظفریان‏‌های جوان، تغییرات را به خوبی درک کرده و راهی برای به روز شدن جستجو کردند. و چنین بود که پارتیه-مظفریان در هزار و سیصد و نود هجری متولد شد. نامی که از راهی دور می‏‌آید و حرف‌‏های جدیدی برای گفتن دارد. پارتیه-مظفریان بر این باور است که هر زنی قصه‌ه‏ای دارد. قصه‌ه‏ای که با تولد او آغاز می‌‏شود و در طول مسیر زندگی‏‌اش شکل می‏‌گیرد. فلزات ارزشمند، سنگ‌های قیمتی و زیورآلات قدیمی و جدید پارتیه-مظفریان همه و همه همراه لحظه‌های بانوی این قصه است.

جواهری زمرد :

 

گالری زمردی با بیش از ۱۵۰ سال قدمت توسط خاندان زمردی که یکی از خانواده های برجسته و بنام در عرصه زرگری و جواهری ایران هستند اداره می شود.
نسل اول با نام شیخ محمد زمردی در سال ۱۲۵۰ هجری شمسی اولین فروشگاه خود را در بازار تهران که در آن زمان مهمترین مرکز داد و ستد طلا و جواهرات بود افتتاح نموده و همچنین صلاحیت وی موجب شد به عنوان ناظم صنف زرگرها (رئیس اتحادیه وقت ) برگزیده شود و پس از آن عنوان ناظم به خانوادگی این خاندان افزوده شد.
نسل دوم حاج احمد ناظم زمردی ( تهران-۱۲۷۵ ) که نزد پدر مهارت طلا سازی و جواهر سازی را طی سالیان آموخته بود توانست به خوبی شغل پدر را ادامه داده و سینه به سینه به نسل بعد منتقل کند.
در سال ۱۳۲۱ عبدالحسین ناظم زمردی ( نسل سوم ) در این خانواده به دنیا آمد و در گذر سالها گالری و شغل خانوادگی را با رویکرد مدرن در بازار تهران پایدار نگه داشته است.
در حال حاضر این برند اصیل و قدیمی زیر مجموعه شرکت زمردی گوهر نگار به مدیریت عاملی آقای امیر ناظم زمردی با بکارگیری دانش و تکنولوژی روز توانسته تغییرات زیادی اعم از مدیریت نوین در زمینه تولید و فروش ایجاد کند و با ایجاد شعبات مختلف این برند را توسعه دهد و جایگاه خود را در این عرصه از پیش قوی تر سازد.

منا بهی :

 

منا بهی صاحب و مدیر عامل دو برند فشن در میلان به نام های MILANO HARMONICA AND BEHI میباشد؛ Behi نام یک برند جدید لوکس ایتالیایی است که در سال 2019 در میلان متولد شد که کیف و اکسسوری های چرم
دست دوز با کیفیت و شیک را برای مردان و زنان توسط استادکاران ایتالیایی به مفهموم BEST را بیان میکنند که نشان دهنده کیفیت، خلقیت، سرزندگی و سبک ایتالیایی میباشد.
برند دیگر او در سال 2023 در صنعت اکسسوری های فلزی فشن با عنوان MILANO HARMONICA تاسیس شد،
برندی که اکسسوری ها را با بهترین کیفیت و آبکاری طلا با قیمت مقرون به صرفه وارد بازار کرد و اینگونه در تلاش که خود را در بین مردم محبوب ببیند، او با فارغ التحصیل شدن در رشته طراحی صنعتی در مقطع فوق لیسانس در طراحی مبلمان شروع به کار کرد اما چیزی نگذشت که علاقه او به صنعت مد و فشن او را از جریان مبلمان جدا کرد، با شروع کار در برندهای هم چون Versace و Lauren Ralph و Camomila و … تصمیم گرفت که برندی خلق کند که آروزها و اهداف خود را تحق ببخشد، مأموریت او نه تنها این است که مشتریانش – در واقع همه زنان – را زیباتر کند، بلکه آنها را خوشحال کند و به آنها کمک کند رویاپردازی کنند.
او به اهمیت احترام به دیگران باور داشت و به احترام گذاشتن به باورهای پایه، زیرا این دو فاکتور باعث بروز بیشتر زیبایی در زنان و در تمامی افراد جامعه خواهد شد بنابراین کاری که بهی انجام میدهد این است که با ایجاد محصولت خلاقانه و با کیفیت احساس مشترک در بین مشتری های که به برندهای لوکسی چون گوچی و آرمانی علاقمند هستند را ایجاد کند کیف پول،دستکش،کمربند،کراوات،اکسسری های فلزی و زیروالت و … را هم تولید و به آن میپردازد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
موجود است، هم‌اکنون میتوانید سفارش دهید!
ناموجود!